środa, 2 września 2015

Niesamowite drony


No i po wakacjach. Ale póki co właśnie taki rozrywkowy temat. Chociaż też wywołany pracą. Akademia Morska ogłosiła przetarg na drona. Dopiero po chwili dotarło do mnie, że dron dornowi nierówny i tym razem chodzi o drona poruszającego się pod wodą.
Oglądając filmy SF, zobaczyć można drony w kosmosie czy podwodą. Kamera akcji Lily udowadniała częściową odporność na wodę.
Postanowiłem zerknąć jednak jak to jest z dronami związanymi z wodą. Okazuje się że jest tego sporo. A że wiem o kilku dronach, które przepadły nad morzem czy w jeziorach, to może być ciekawa oferta.

Firma Parrot ma w ofercie dron wodolot Hydrofoil Drone.
Po dodaniu gadżetów - dron latający staje się dronem pływającym.
Zamocowany do kadłubu łodzi ruchomy maszt służy do mocowania typowego quadcoptera Parrot Minidrone. Zabawka na wodzie osiąga prędkość 10 km/h.
https://youtu.be/8aK2eS2ciPE
Ale w zasadzie ten dron normalnie nie ląduje na wodzie i nie pływa. Potrafi to dron o nazwie Mariner. Informacje o nim dostępne są już od blisko roku. W internecie polskojęzyczny, jest nawet konflikt kto pierwszy o nim napisał.
https://youtu.be/UaRpTclSwX0
Mariner z kamerką GoPro wygląda jak typowy dron do zdjęć z lotu ptaka. Jest jednak całkowicie wodoodporny. Może lądować, startować z wody, a także zanurzyć się w niej i wykonywać podwodne ujęcia. Wygląda to świetnie, jednak chyba sterowanie ma wiele do życzenia.
Więcej na ten temat na stronie fpvfactory.com, albo na stronie info.dron.pl/mariner-dron-amfibia/ 
Nie wiem czy to pierwszy wpis o tym dronie - ale jest tu sporo materiałów.
Alternatywą dla Marinera wydaje się być Splash Drone – wodoodporny quadcopter z gimbalem opisany w artykule Michała Sitnika 05 marca 2015 (http://tabliczni.pl/2015/03/splash-drone-wodoodporny-quadcopter-z-gimbalem/ ). Dron jest nieco droższy, nie potrafi pływać pod wodą, jest jednak wodoodporny, może lądować i startować z wody i wykonywać zdjęcia bezpośrednio pod taflą wody.

Fajne możliwości ma Łódź podwodna sterowana tabletem (http://tabliczni.pl/2013/02/lodz-podwodna-sterowana-tabletem/) opisana również przez P. Michała w 2013 roku.
To rzeczywiście pływająca kamera, ograniczona jednak długością przewodu.
Ale czas robi swoje w czerwcu 2015 kolejny artykuł Seawolf od TTRobotix – mini łódź podwodna dla GoPro (http://tabliczni.pl/2015/06/seawolf-od-ttrobotix-mini-lodz-podwodna-dla-gopro/).
To prawie łódź podwodna - ta jednak nie polata.
Pływająca podwodna kamera

Źródło: http://ttrobotix.com/product/seawolf
Latanie i pływanie stara się połączyć w dronie amerykańska marynarka. Flimmer (prawdopodobnie „flying swimmer” – „latający pływak”). Ma szpiegować obce okrety podwodne. Posiada zarówno śrubę napędową, skrzydła i 4 ukryte płetwy. 
https://youtu.be/0Og6-oFKoV0
Rozwiązanie to wzorowane jest na zwierzętach występujących w naturze. 

1 komentarz: