wtorek, 22 września 2015

Drony nie z tej Ziemi

Ostatnio nabrałem się na artykuł o Marsie, tym razem sam postanowiłem sprawdzić jak to obecnie wygląda.
Chociaż dron stają się coraz bardziej popularne, to większe maszyny o ciekawszych funkcjonalnościach nadal budzą podziw i zaciekawienie.
 Projekt NASA - Marsjański dron.
Biorąc pod uwagę plany „kolonizacyjne” Marsa, uwzględnia się także wykorzystanie latających dronów. Urządzenia te należy najpierw dostarczyć na Marsa, pamiętając o odmiennych warunkach atmosferycznych, przez co nie da się wykorzystać bezpośrednio urządzeń użytkowanych na Ziemi. Pomimo tego NASA, zakłada użycie wielu małych dronów jako armii zwiadowców. Z założenia łaziki są dość duże i ciężkie (mają zajmować się odwiertami, pozyskiwaniem próbek itp.), drony miały by ważyć około kilograma, przy sporych (metrowych) łopatach. Dzięki czemu można by ich zabrać na Marsa dużo więcej. Osobną sprawą pozostaje sposób zasilenia dronów, jednym z pomysłów jest wykorzystanie tradycyjnego dużego łazika jako platformy startowej i miejsca ładowania. Łazik wyposażony w taki zwiad miałby znacznie większe możliwości eksploracji i mógłby efektywniej poruszać się w terenie.  
https://youtu.be/vpBsFzjyRO8
Według jednej z koncepcji Mars Helicopter byłby wyposażony w dwa współosiowe wirniki o średnicy  (3,6 stopy) 1,1 m. Niezbędne systemy zamknięte mają być w skrzynce pod łopatami. Nad nimi planowany jest panel fotowoltaiczny ładujący akumulatory (wersja ta wygląda na wariant testowany na Ziemi). 

Samolot

Alternatywnym pomysłem jest samolot choć w tej wersji to w zasadzie latające skrzydło. Także i w tym przypadku liczą się rozmiary. Do testów mają odbywać loty na wysokości 100 000 stóp – co ma przybliżyć warunki na Marsie.
Rolą samolotu nie byłoby wsparcie łazika, lecz poznanie powierzchni pod kątem przyszłych lądowań.
Samolot zwiadowczy na Marsa
Źródło: NASA/Dennis Calaba

Uniwersalny pojazd

Badać będziemy nie tylko Marsa, warunki mogą być ekstremalne – NASA testuje pojazd Extreme Access Flyer czyli system do różnorodnych środowisk. Na dostępnej stronie zamieszczony jest test urządzenia z wykorzystaniem gimbala.
Prototyp Extreme Access Flyer zbudowany do testów w różnych środowiskach.
Prototyp Extreme Access Flyer zbudowany do testów w różnych środowiskach.

2 komentarze: