niedziela, 10 maja 2015

Ogniwa, moduły, panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, baterie słoneczne – bałagan nazewniczy

Poza nazwami widocznymi w tytule spotkać można panele słoneczne, solary, kolektory solarne itp. Trudno czasami zorientować się o co konkretnie chodzi. Na nazwy potoczne nakładają się wymagania norm stworzonych przez PKN na podstawie przepisów unijnych.
Dochodzi do tego że ten sam produkt w trzech sklepach nazywany jest – panelem fotowoltaicznym, baterią słoneczną, modułem słonecznym i w każdym z tych miejsc może być wytłumaczenie że to inni mają nieprawidłową nazwę.
Znalazłem także interpretację, że panele słoneczne to termin jaki powinien być stosowany dla kolektorów słonecznych.

Ale po kolei, skoro energię uzyskujemy ze słońca to zobaczmy w jaki sposób dokonujemy jej konwersji.
  • Konwersja fotochemiczna - to konwersja energii promieniowania słonecznego na energię chemiczną. Konwersja tego typu zachodzi w organizmach żywych – znamy ją jako fotosyntezę. Na razie nie doczekaliśmy się zastosowań przemysłowych, choć prowadzone są różne eksperymenty laboratoryjne.
  • Konwersja fototermiczna – przetwarzanie promieniowania słonecznego na ciepło.
  • Konwersja fotowoltaiczna – przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną.
O konwersji fotochemicznej nie będziemy mówić.
Do konwersji fotowoltaicznej konieczne są ogniwa fotowoltaiczne (w języku polskim przyjęło się słowo ogniwa – choć czasami zastępowane jest słowem komórki (ang. cell).
Nasza wikipedia podaje: ”Ogniwo słoneczne, ogniwo fotowoltaiczne, ogniwo fotoelektryczne, fotoogniwo – element półprzewodnikowy, w którym następuje przemiana (konwersja) energii promieniowania słonecznego (światła) w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego.
Pojedyncze ogniowo fotowoltaiczne wykonane z krystalicznego krzemu może osiągnąć wartość napięcia około 0,5 V (w określonych warunkach natężenia światła i temperatury). Oczywiście ogniwa wykonuje się z wielu pierwiastków ale ogniwa krzemowe są najbardziej popularne – co przy ilości dostępnego krzemu nie powinno budzić zdziwienia.

Żeby uzyskać inne wartości napięcia i natężenia prądu łączy się ogniwa równolegle i szeregowo. I w tym miejscu zaczynają się problemy.

Połączone ze sobą ogniwa nazywane są modułami fotowoltaicznymi. Dopiero moduły łączone są w panele.

Według jednej z definicji:   
Moduł fotowoltaiczny stanowi szeregowe połączenie poszczególnych ogniw krzemowych.”   
Podział panelu na moduły fotowoltaiczne pozwala ograniczyć np. niekorzystny efekt zacienienia, zmniejszający sprawność panelu.
Typowy krzemowy panel fotowoltaiczny to połączone ze sobą moduły połączone ze sobą szeregowo i równolegle.
Według innych definicji – moduł to połączone trwale ogniwa – z modułów budowany jest panel.
Czyli można sobie wyobrazić panel składający się z jednego modułu. Moduły to coś co łączymy w całość. Ale panele też można łączyć.
Zerkając do wikipedii:

Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/90/Solar_cell.png
Podpisane jako ogniwo słoneczne.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f3/SolarpanelBp.JPG

"Moduł baterii." – faktycznie połączone ogniwa. Podpisany nazwą – która nie jest uważana za prawidłową (potocznie jest akceptowalna).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/37/Solar_Panels.jpg

Panele słoneczne złożone z baterii. Według mojej interpretacji – Panel fotowoltaiczny złożony z modułów.
Potoczne nazwy, baterie słoneczne, panele słoneczne, solary, kolektory fotowoltaiczne uznałbym za nieprawidłowe.

Według części źródeł z ogniw tworzy się panele a z nich instalacje fotoelektryczne.
Często w sklepach pojawia się zapis: „moduł fotowoltaiczny (panel fotowoltaiczny)” lub odwrotnie.
W jednym ze sklepów jest kategoria produktów Baterie słoneczne. Wewnątrz jest kategoria Panele słoneczne.
W sekcji opis produktu:
Panel słoneczny,….
Baterie słoneczne przetwarzają energię słoneczną na elektryczną.”
„ W skład najczęściej spotykanych systemów fotowoltaicznych wchodzą:
•    bateria słoneczna (moduł fotowoltaiczny)
….
Panel słoneczny, … Przedstawiony moduł zbudowany jest z trzydziestu sześciu polikrystalicznych ogniw , umieszczonych na sztywnym lekkim podłożu kompozytowym…
"


Warto mieć na uwadze zależności z ilustracji ale w połączeniu z rzeczywistością. Do tego w przypadku modułu fotowoltaicznego cienkowarstwowego nie da się wyróżnić pojedynczego ogniwa (to technologia o odmiennych parametrach).

Panele fotowoltaiczne = panele słoneczne = baterie słoneczne

Wydaje się że nazwa baterie słoneczne – prawdopodobnie najstarsza, cieszy się coraz mniejszym „wsparciem”, według niektórych źródeł panel słoneczny mógłby być stosowany dla kolektorów słonecznych, najlepsza więc wydaje się nazwa nie pozostawiająca złudzeń co do sposobu działania panelu.

Konwersja fototermiczna, to bezpośrednia zamiana energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. Konwersja fototermiczna kojarzy się z podgrzewaniem wody, czy ogólnie dostarczaniem ciepła. W tym przypadku stosować będziemy kolektory słoneczne.
Dodatkowo solar collector i solar thermal collector, tłumaczy się raczej jako kolektor słoneczny i termiczny kolektor słoneczny. Nazwy te oznaczają urządzenia pochłaniające promieniowanie słoneczne i przekazujące energię cieplną przepływającemu płynowi. Samo słowo kolektor ma zbyt wiele znaczeń i nie zaleca się używać go bez słowa słoneczny, bo może to wypaczać kontekst :-)

kolektor słoneczny = kolektor solarny = solar

Chociaż kolektory na dachu mogą przypominać panele fotowoltaiczne to używanie w tym przypadku nazwy „baterii słonecznej” jest nieporozumieniem.
Bateria to pojęcie kojarzone z wytwarzaniem lub magazynowaniem energii elektrycznej. O ile nazwę ta można odnieść do paneli fotowoltaicznych, kolektory słoneczne to zupełnie inne rozwiązanie technologiczne.

Na koniec jeszcze raz odniesienie do sporów akademickich – by kolektory słoneczne nazywać panelami słonecznymi. Wiele osób w branży absolutnie się z tym nie zgadza. Dążąc do jednoznaczności można by zaproponować kompromis w formie paneli fototermicznych.
Jak będzie zobaczymy za jakiś czas (np. polska nazwa gładzik dla Touchpad-a nigdy się nie przyjęła).
Same kolektory słoneczne różnią się dodatkowo budową. Najbardziej popularny  jest kolektor płaski. Bardziej skomplikowany kolektor próżniowy ma najczęściej postaci równoległych rur stąd nazwa kolektor próżniowy rurowy. Inny to np.  kolektor CPC (wykorzystuje paraboliczne zwierciadlane elementy do koncentracji promieniowania słonecznego).

Norma nie określa wszystkich nazw w wielu miejscach jednak jest jednoznaczna o ile termin instalacja fotowoltaiczna nie wzbudzi sprzeciwu o tyle w odniesieniu do instalacji dotyczącej kolektorów słonecznych jest to już system grzewczy.

Podsumowanie
Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne służą do konwersji promieniowania słoneczne na energię (panele fotowoltaiczne na energię elektryczną, kolektory słoneczne na energię cieplną). Oznacza to, że energia słoneczna jest przekazywana z paneli fotowoltaicznych do instalacji elektrycznej a z kolektorów słonecznych np. do systemu ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Kolektory słoneczne osiągają sprawność przetwarzania energii kolektora do. 80%, a sprawność paneli fotowoltaicznych to około 15%. Dodatkowo wysoka temperatura urządzenia na dachu, sprzyja kolektorom słonecznym, panele wraz ze wzrostem temperatury pogarszają osiągane parametry. 




35 komentarzy:

  1. Faktycznie trudno połapać się w tych wszystkich pojęciach. Dobrze, że to wytłumaczyłeś!

    OdpowiedzUsuń
  2. Z kolektorami i panelami - idzie dość łatwo. Ale eliminowanie pojęcia Panel słoneczny na rzecz panel fotowoltaiczny idzie trudniej. Szukam artykułu pewnego profesora, który to wyraźnie rozróżniał i uzasadniał, ale jak potrzebny to za ch...e znaleźć nie mogę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiele osób ciągle tego nie rozróżnia. A jak się okazuje różnica jest dość znacząca. Wszystko jednak przyjdzie z czasem jak to się bardzo rozpowszechni.

      Usuń
  3. Coraz częściej są wykorzystywane w firmach oraz w domach jednorodzinnych. Na pewno jest to dobra inwestycja.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja dopiero zaczynam przygodę z takimi źródłami energii i niestety jeszcze wiele kwestii jest dla mnie niezrozumiałych. Fajnie z artykułu https://poprostuenergia.pl/kolektory-sloneczne-czy-panele-fotowoltaiczne-roznice/ dowiedziałem się czym są kolektory słoneczne i co je różni od paneli fotowoltaicznych.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja także miałam mały problem z tymi nazwami, ale w końcu udało mi się to wszystko jakoś poukładać. Dlatego jak zakładałam panele fotowoltaiczne od https://olsztynskieokna.eu/fotowoltaika-olsztyn.html to dokładnie wiem na co się decydowałam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  8. Cenne i bardzo przydatne informacje można tutaj znaleźć. Warto było zajrzeć na tego bloga. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Niestety te pojęcia są często ze sobą mylone

    OdpowiedzUsuń
  10. Pojęcia są dość problematyczne dla laika, natomiast podczas konsultacji z firmą, która zajmowała się montażem paneli słonecznych na terenie Wrocławia dowiedziałem się wszystkiego co potrzebowałem. Czasami warto po prostu zapytać

    OdpowiedzUsuń
  11. Super artykuł. wszystkie informacje jak najbardziej przydatne. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  12. Akurat na samej budowie paneli fotowoltaicznych ja się nie znam, ale mi wystarcza to, że instalacja pracuje właściwie. Muszę przyznać, ze także bardzo zaciekawił mnie wpis http://inovativ.pl/fotowoltaiczne-instalacje-hybrydowe-czym-sa-jak-dzialaja-i-dlaczego-warto-w-nie-zainwestowac/ gdzie fajnie opisano to jak działa instalacja hybrydowa.

    OdpowiedzUsuń
  13. Wiele osób, które wcześniej nie miały do czynienia z fotowoltaiką rzeczywiście myli panele fotowoltaiczne z kolektorami słonecznymi. Sam początkowo miałem z tym problemy ale kiedy zdecydowałem się na fotowoltaikę Poznań https://sm-project.pl/fotowoltaika-wielkopolska/ wszystko stało się jasne. Kolektory słoneczne przetwarzają energie słoneczną na ciepło, które wykorzystać można do podgrzania wody, zaś postawą działania fotowoltaiki jest zamiana energii pozyskanej ze słońca na prąd stały.

    OdpowiedzUsuń
  14. Super wszystko zostało opisane

    OdpowiedzUsuń
  15. Akurat ja takiego rozwiązania u siebie nie mam, ale również jestem zdania, że ważną sprawa jest to, aby cała instalacja elektryczna była sprawna. Wiem właśnie dlatego, że dla elektryka https://www.warszawa-elektryk.pl/ nie ma rzeczy niemożliwych.

    OdpowiedzUsuń
  16. Muszę u siebie zamontować także takie panele. Ceny prądu stale idą w górę. Mój znajomy poleca mi ofertę https://www.ecoenergyrzeszow.pl/ . Sam ma od nich panele i jest bardzo zadowolony, wydajność bardzo wysoka, sam montaż bez problemów, ekipa na medal, rozsądne ceny.

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo ciekawe artykuły można tutaj znaleźć

    OdpowiedzUsuń
  18. Bardzo ciekawy wpis. Na pewno wrócę na Twojego bloga jeszcze nie raz.

    OdpowiedzUsuń
  19. Zdecydowanie jak widać sama fotowoltaika jest czymś ważnym i ja również się w końcu na nią zdecydowałem. Najbardziej jestem zadowolony z faktu, że firma https://www.asta-energy.pl/ wykonała dla mnie całą taką instalację.

    OdpowiedzUsuń
  20. Świetny artykuł, Bardzo dużo można się nauczyć.

    OdpowiedzUsuń
  21. Warto zdecydować się na jak najlepsze komponenty jeśli chodzi o instalację fotowoltaiczną. Ja zdecydowałam się na fotowoltaika elbląg, współpraca z tą firmą przebiegła pomyślnie na każdym etapie. Doradzili w wyborze, dobrali moc instalacji i rodzaj paneli i innych modułów.

    OdpowiedzUsuń
  22. Generalnie to najważniejsze jest znalezienie firmy, która zna się na rzeczy i nas nie naciągnie. Dobre opinie można przeczytać chociażby o https://passive-instal.pl/fotowoltaika-panele-fotowoltaiczne-i-instalacje-sloneczne-lodz/ z Łodzi.

    OdpowiedzUsuń
  23. Bardzo fajny wpis, będę czekał na więcej.

    OdpowiedzUsuń
  24. Myślałem, że kolektor słoneczny i kolektor solarny to jedno i to samo.

    OdpowiedzUsuń
  25. Nazewnictwo nazewnictwem i tak najważniejsze jest to, żę to energia odnawialna i niezwykle korzystna finansowo

    OdpowiedzUsuń
  26. Super artykuł, nie wiedziałem że jest takie nazewnictwo.

    OdpowiedzUsuń
  27. Poprawna polszczyzna jest bardzo ważna. Sam zwracam na to dużą uwagę i staram się uczyć na własnych błędach.

    OdpowiedzUsuń
  28. Pompa ciepła to bardzo dobry pomysł na ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie domu. Co do konkretnego modelu to zajrzyj sobie na oferty producentów oferujących pompy ciepła, a później sprawdź firmy montujące. Pompy powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, bo jest to inwestycja na lata. Sprawdźcie sobie np. stronę https://odwierty.net/pompy-ciepla-koscierzyna/ .

    OdpowiedzUsuń
  29. Awaria elektryczna to duży problem, który wymaga szybkiej reakcji. Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z usług https://elektryk-wroclaw.pl/. Doświadczony elektryk szybko zdiagnozuje problem i dokona naprawy, aby zapewnić bezpieczeństwo Twojego domu czy firmy.

    OdpowiedzUsuń
  30. Jeśli szukasz profesjonalnych usług elektrycznych, koniecznie odwiedź stronę https://elektrycy.warszawa.pl/. To miejsce, gdzie znajdziesz doświadczonych elektryków, gotowych sprostać każdemu zadaniu. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz instalacji elektrycznej, naprawy awarii czy modernizacji systemu, możesz liczyć na fachową pomoc. Klikając w link, otworzysz sobie drzwi do miejsca, gdzie profesjonalizm i bezpieczeństwo są na pierwszym miejscu.

    OdpowiedzUsuń
  31. Montaż instalacji fotowoltaicznej to kluczowy etap w procesie wykorzystania energii słonecznej. Specjaliści zajmujący się montażem odpowiednio rozmieszczają panele fotowoltaiczne na dachu lub innym dogodnym obszarze, zapewniając optymalne nasłonecznienie. Poprawny montaż gwarantuje efektywną pracę instalacji przez wiele lat, przyczyniając się do generowania własnej energii i redukcji kosztów związanych z elektrycznością.

    OdpowiedzUsuń
  32. Słyszałam same dobre opinie o panele fotowoltaiczne częstochowa , więc zdecydowałem się skorzystać z ich usług przy modernizacji mojego domu. Nie zawiodłam się! Szybka realizacja zlecenia i świetny kontakt z klientem.

    OdpowiedzUsuń