niedziela, 31 maja 2015

Autobus napędzany krowimi plackami?

Kilka dni temu BBC przedstawiło materiał na temat autobusu o nazwie Bus Hound.
W naszych mediach pojawiły się artykułu o dość przykuwających tytułach typu: „Autobus napędzany krowim łajnem” czy „Autobus napędzany krowimi plackami”.

Sam dałem podobny tytuł, ale to sensacja na siłę.
W artykułach brakuje informacji (albo jest ona podawana zdawkowo), iż z odchodów uzyskuje się gaz, który jest następnie skraplany i dopiero w tej formie używany jako paliwo.
Taka technologia jest  jednak stosowana i nie budziła by sensacji.
Dla mnie ciekawszą informacją jest to, iż w angielskim mieście Reading użytkuje się już 34 takie autobusy. Jeżdżą one po mieście z prędkością do 90 km/h.

Źródło: Kadr z filmu https://youtu.be/elwGujRsvWc
Materiał BBC był właśnie związany z prędkością autobusu.
John Bickerton z  Reading Buses  (konstruktor autobusu) zapowiadał próbę pobicia rekordu prędkości standardowego autobusu komunikacji miejskiej.
Po zdjęciu ograniczenia, które montowane jest fabrycznie w autobusach, na torze udało się osiągnąć prędkość maksymalną 123,57 km/h (tyle podają nasze media, w źródłach angielskich znalazłem informację - 80.73 miles – co po przeliczeniu daje 117,53 km/h).
Oznacza to że nie ma sensacyjnego doniesienia o nowym rekordzie, gdyż w Księdze Rekordów Guinessa zapisany jest podobno wynik 241 km/h. Co istotne autobus nie był poddawany żadnym modyfikacją pod kątem bicia rekordów.
Nie mniej sam wygląd autobusu i podjęta próba jest fajną reklamą jednego z odnawialnych źródeł energii. Zresztą pomimo istniejących już zamówień na autobus, firma nie ukrywa, ze chodziło o reklamę oraz pozyskanie nowych sponsorów.

https://youtu.be/elwGujRsvWc
PS.
Oczywiście sam pojazd nie jest jakimś specjalnym nowym rozwiązaniem
Poniżej link do artykułu w Onecie opisującego Bio-Bus. Pomijając to że jest napędzany także „biometanem” – ma ciekawy obrazek na boku.
http://moto.onet.pl/duza-rzecz/aktualnosci/bio-bus-rusza-w-trase/d70h2

PS. 2 Próba miała miejsce 19,05.2015, dokładnie 10 dni wcześniej pisałem o Krowach jako źródle energii odnawialnej. Przypadek? :-)  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz