piątek, 26 czerwca 2015

Rekordowa sprawność ogniw fotowoltaicznych – 46%

Dopiero co pisałem o kosztach wytwarzania energii w dużych farmach fotowoltaicznych, przy okazji  (O taniejącej fotowoltaice po raz kolejny (Jim Hughes)), chwalono się produkcją paneli o sprawności 18,2%. Dziś francuska firma Soitec, chwali się rekordem na poziomie 46%.

Co takiego się stało? 
Absolutnie nic. Pamiętać trzeba o tym, że co innego testy, ogniwa koncepcyjne, prototypy a co innego ogniwa produkowane seryjnie. Do tego pamiętać trzeba, że panele tworzone są z różnych materiałów oraz w różnych technologiach. Chociaż Soitec zapowiada, że niedługo uzyska ogniwa o sprawności 50%, to w rzeczywistości dopiero w tym roku uruchomiła linię seryjnie produkującą ogniwa ze sprawnością na poziomie 31,8%.

To i tak rewelacyjny wynik. Moje oszustwo polega na tym, iż nie dodałem że chodzi o panele w technologii CPV.

W technologii CPV wykorzystuje się soczewki i lustra tak, aby skupić promieniowanie słoneczne na ogniwie fotowoltaicznym. Umożliwia to oczywiście znacznie efektywniejszą konwersję energii słonecznej.
Rośnie jednak cena i grubość paneli.
Choć technologia stopniowo się rozwija, to na razie zyskuje popularność głownie w USA, Meksyku, Australii i Hiszpanii. Według GTM Research, koszt produkcji energii w systemach CPV w 2020 roku ma osiągnąć poziom 0,07USD./kWh, a średni koszt produkcji 1 kWh w systemach korzystających z paneli polikrystalicznych ma oscylować wtedy koło 0,09 USD/kWh (Z tym akurat nie zgodzi się Jim Hughes).

W rzeczywistości francuska firma Soitec poinformowała o osiągnięciu sprawności panelu fotowoltaicznego w technologii CPV na poziomie 38,9% (+/- 0,9%) w warunkach STC. Niestety opis paneli nie jest taki jasny - w panelu zastosowano czterozłączowe skoncentrowane ogniwa fotowoltaiczne o sprawności sięgającej 46%. Dodatkowo rozwiązanie wykorzystuje soczewki Fresnela.
Na stronie producenta jest animacja przybliżająca zasadę działania. Firma chwali się także dostawami do kilkudziesięciu krajów..
http://www.soitec.com/en/technologies/concentrix/
W serwisie Youtube prezentowana jest farma fotowoltaiczną o mocy 1 MW w Newberry Springs w Kalifornii, w której skoncentrowane panele fotowoltaiczne Soitec umieszczono na trackerach,
https://youtu.be/4sfQJIznm9U

Dzięki uprzejmości użytkowników Wiki, można zobaczyć jak wyglądają tego typu panele.
System Amonix składa się z tysięcy małych soczewek, z których każdy koncentruje światło słoneczne małych ogniwach fotowoltaicznych o wysokiej sprawności.
User: Mbudzi: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5e/Amonix7700.jpg
System Amonix składa się z tysięcy małych soczewek, z których każdy koncentruje światło słoneczne małych ogniwach fotowoltaicznych o wysokiej sprawności.

Panele CPV na dwuosiowym trackerze w Golmud (Chiny)
User: Vinaykumar8687 -.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b4/3_MW_CPV_project_in_Golmud%2C_China.jpg
 Panele CPV na dwuosiowym trackerze w Golmud (Chiny).

Soczewka Fresnela 

Według wikipedii: „Soczewka Fresnela (soczewka schodkowa/ soczewka pierścieniowa) – skonstruowana w 1822 przez Augustina-Jeana Fresnela soczewka składająca się z koncentrycznych pierścieni będących pocienionymi fragmentami soczewki. Często zbudowana jest z dwóch warstw – rozpraszającego kolimatora i skupiającego kolektora.”
Wadą soczewki jest duży stopień zniekształcenia biegu promieni światła na brzegach, jest jednak cieńsza niż typowa soczewka, dzięki czemu stosowana jest w reflektorach, latarniach morskich i jak widać w panelach CPV.

13 komentarzy:

  1. fotowoltanika jest nieopłacalna. Reszta to lobby złodzieji...

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście najlepsza jest ropa i węgiel. :-)
    Poszczególne technologie OZE są coraz tańsze. Fotowoltaika także tanieje. Czas zwrotu instalacji domowej bez dopłat często jest szacowany zbyt optymistycznie. Jednak wielkie farmy słoneczne dostarczają energię w konkurencyjnych cenach. Produkcja paneli nadal jest droga, ale to też się zmieni. Za to kolektory ciepła da się budować prawie że z odpadów. Co do samego sformułowania, co takiego kradną, nikt nie zmusza do instalacji systemów fotowoltaicznych. Co do sprawności w tym artykle - to dotczy wybranych paneli - takich jakie w instalacjach domowych u nas na pewno nie są stosowane.

    OdpowiedzUsuń
  3. W sumie ja się do końća na tych kwestiach nie zna,, chociaż sam od pewnego czasu posiadam u siebie instalację fotowoltaiczną. Również jestem zdania, że warto montaż takiej instalacji jest zlecić http://inovativ.pl/fotowoltaika-dla-domu/ gdyż wiem już z doświadczenia, że firma zna się na rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja również bym chciała w moim przyszłym domu mieć instalację fotowoltaiczną. Trzeba stawiać na OZE - to w dodatku duża oszczędność na rachunkach za energię

    OdpowiedzUsuń
  6. Faktycznie, jest to imponujący wynik. Mam nadzieję, ze jak zdecyduje się na fotowoltaika częstochowa to też odczuję takie korzyści.

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.

    OdpowiedzUsuń
  8. Poniekąd ja się nigdy tym nie interesowałem i dla mnie najważniejsze jest to aby zawsze mieć prąd. Jak coś się dzieje złego to dzwonię po elektryka https://www.warszawa-elektryk.pl/ i wiem, że każda awaria będzie sprawnie naprawiona.

    OdpowiedzUsuń
  9. Uważam, że systemy fotowoltaiczne to świetne rozwiązanie pozwalające obniżyć koszty i uniezależnić się od dostawcy energii. Z tego co wiem, systemy fotowoltaiczne można łatwo zainstalować i są opłacalne w dłuższej perspektywie. Sugerowałabym przyjrzenie się usługom świadczonym przez https://fiberlink.pl/fotowoltaika/ , która jest autorytetem w dziedzinie rozwiązań fotowoltaicznych.

    OdpowiedzUsuń
  10. Montaż instalacji fotowoltaicznej to kluczowy krok w wykorzystaniu energii słonecznej. Fotowoltaika Sępólno oferuje kompleksowe usługi instalacyjne, obejmujące dobór odpowiednich mikroinwerterów i paneli słonecznych oraz ich montaż. Dzięki temu mieszkańcy Sępólna mogą cieszyć się niezależnością energetyczną i korzystać z czystej energii słonecznej.

    OdpowiedzUsuń
  11. W Bydgoszczy dostępne są wysokiej jakości kotły gazowe, które stanowią skuteczną metodę ogrzewania budynków. Kotły gazowe Bydgoszcz wyróżniają się efektywnością i oszczędnością energetyczną, co przekłada się na niższe rachunki za gaz. Mieszkańcy Bydgoszczy mają szeroki wybór modeli kotłów, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Dzięki nim, można cieszyć się komfortem cieplnym przez cały sezon grzewczy.

    OdpowiedzUsuń
  12. Skomat to renomowany dostawca rozwiązań z zakresu klimatyzacji i pomp ciepła, który zyskał uznanie na rynku krakowskim dzięki swojemu profesjonalizmowi, doświadczeniu i szerokiej ofercie produktów. Specjalizując się w nowoczesnych systemach klimatyzacyjnych i pompach ciepła, Skomat oferuje swoim klientom nie tylko sprzedaż wysokiej jakości urządzeń, ale również profesjonalne doradztwo, instalację oraz serwis. Firma skupia się na dostarczaniu rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów, zapewniając efektywność energetyczną, komfort użytkowania oraz optymalizację kosztów eksploatacji.

    OdpowiedzUsuń