niedziela, 14 czerwca 2015

ecoROTR – zapowiedź rewolucji w poziomych turbinach wiatrowych?

Dopiero co pisałem o nowym typie wież produkowanych przez GE, a już głośno jest o rozpoczęciu testów nowego rozwiązania.
ecoROTR (Energy Capture Optimization Revolutionary Onboard Turbine Reshape) – opisywany jest jako sporych rozmiarów spodek latający przykręcony do wirnika.
ecoROTR (Energy Capture Optimization Revolutionary Onboard Turbine Reshape)
Źródło: http://www.gereports.com
Pomysł testowany był już dwa lata temu, podczas poszukiwania rozwiązań wirnika, który w większym stopniu wykorzystywał by wiatr. Obecnie stosowane są coraz wyższe maszty oraz wydłużane łopaty.

Tłumacząc zasadę działania, opisywano ją na przykładzie płyty adapterowej, że łatwiej ją zakręcić na obwodzie, niż blisko osi. Nie wiem czemu tak komplikować. Chodzi o zwykłą dźwignię, próba zakręcenia turbiną przy przyłożeniu siły do łopaty blisko wirnika, wymaga większej siły niż próba zakręcenia z siłą przyłożoną do końca łopaty. Doprowadziło to do pomysłu, aby przesunąć wiatr z osi wirnika bardziej w kierunku dalszej części łopat. Rozwiązanie to właśnie doklejenie do wirnika charakterystycznego „dużego nosa”.
Rozpoczęto od małej styropianowej, przeciętej na pół piłki, przymocowanej do modelu turbiny za pomocą wykałaczki i kleju. Przygotowany model testowano w tunelu.
Dane laboratoryjne potwierdzają 3% wzrostu wydajności turbiny. Niby niewiele, jednak przekładając to na ilość turbin, oznacza to sporo dodatkowej energii.
Przy okazji wirnik może mieć większą i bardziej stabilną konstrukcję, co jest dodatkowym bonusem umożliwiającym montaż dłuższych łopat.

Aktualnie rozwiązanie trafiło na „poligon GE”, czyli wzgórza wokół Tehachapi, na skraju pustyni Mojave w Kalifornii. Po wstępnych badaniach na 10 stopowych modelach, do wciąż jeszcze nowej ramowej konstrukcji wieży, przymocowano kopułę.
Cała wieża łącznie z konstrukcją podstawy i wałem turbiny została naszpikowana czujnikami. Kolejny etap zbierania danych ma potrwać cztery miesiące.
Wydaje się, że  ecoROTR  w połączeniu z nową konstrukcją wież i pewnie nowymi łopatami znacząco wpłyną na wydajność turbin wiatrowych. Według podawanych danych rozwiązanie pozwoli na tworzenie łopat dłuższych o 30 metrów od obecnie używanych. Pamiętać należy że kopuła to nadal tylko prototyp, który także może zostać jeszcze ulepszony.
Więcej informacji i zdjęć:
http://www.gereports.com/post/120795016210/how-does-a-wind-turbine-work-with-ges-new

O konstrukcji powyższej wieży pisałem tu: Dwie wieże

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz