sobota, 10 października 2015

Powstała największa na świecie instalacja BIOPV - a co to?

Najczęściej piszemy (albo użytkujemy) panele PV - które nazwać by można tradycyjnymi. Najczęściej są one wytwarzane na bazie krzemu. Nawet i w tym przypadku stosowane są różne technologie i często podawana sprawność na poziomie 15% jest już znacząco przekraczana w seryjnie produkowanych panelach.

Pierwsze ogniwa fotowoltaiczne na bazie krzemu miały sprawność rzędu 6 %. To tyle ile obecnie mają ogniwa organiczne. Chociaż doniesienia o rekordach sprawności ogniw organicznych mówią u uzyskaniu już ponad 11% sprawności, nadal jest to stosunkowo mało w porównaniu z doniesieniami o sprawności ogniw bardziej tradycyjnych sięgających grubo ponad 40%.

Według doniesień niemiecki deweloper i producent organicznych ogniw fotowoltaicznych Belectric wykonał instalację fotowoltaiczną na dachu budynku należącego do Unii Afrykańskiej, znajdującego się w stolicy Etiopii Addis Abebie.
Instalacja o powierzchni 25x20 m składa się z 445 wyprodukowanych przez Belectric, transparentnych w 75%, elastycznych, organicznych modułów fotowoltaicznych.
Instalacja służy do zasilania oświetlenia LED w budynku.

No i co w tym takiego?

Building Integrated Photovoltaics (czyli BIPV) - to idea stosowania rozwiązań z zakresu fotowoltaiki w taki sposób, aby zastępować tradycyjne materiały (np pokrycia dachowe, szyby fasadowe, okna) elementami fotowoltaicznymi. Dąży się do tego by budynki były samowystarczalne, ale co ważne obniża się końcowy koszt systemów fotowoltaicznych dzięki wykorzystaniu powierzchni budynku zamiast dodatkowych gruntów. Rozwiązanie to dotyczy nowych projektów oraz nowo tworzonych budowli. W przypadku wykorzystania istniejących budynków mówimy o Building Applied Photovoltaics (BAPV).
Rozwiązania te charakteryzują się stosunkowo niską sprawnością, ale zaletą jest możliwość wykorzystywania całych powierzchni budynku.
Fotowoltaiczna ściana w pobliżu Barcelony, Hiszpania
Fotowoltaiczna ściana w pobliżu Barcelony, Hiszpania
Źródło: Chixoy - Own wor khttps://en.wikipedia.org/wiki/Building-integrated_photovoltaics#/media/File:Fa%C3%A7ana_Fotvoltaica_MNACTEC.JPG

Projekt BIPV, Gare de Perpignan, Southern France
Projekt BIPV, Gare de Perpignan, FrancjaŹródło: Issolsa https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/Projet_BIPV_-_Gare_TGV_de_Perpignan.jpg

Więcej przykładów
https://www.google.pl/search?q=Building+Integrated+Organic+Photovoltaic+-+BIPV&espv=2&biw=1600&bih=775&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CD4QsARqFQoTCOXk19y7t8gCFQaTLAodp_YAkA

PV Organic

No właśnie ogniwa PV mogą być także organiczne. Tradycyjne ogniwa zrobione są z płytek krzemowych (drogich i kruchych) amorficznego krzemu, siarczku kadmu, tellurku kadmu i innych często wymagających obróbki w wysokich temperaturach lub pod ciśnieniem.

Ogniwa organiczne to naturalne polimery, co ważne można je rozpuszczać w cieczy, a tym samym ułatwia ich nanoszenie. Możliwy jest np. nadruk lub natryskiwanie. Stąd różnorodne folie, lub powłoki 10 czy 100 krotnie cieńsze od tradycyjnych. 
Warstwa naniesiona na szkło pozwala uzyskać dość wysoką transparentność.
Gorsza sprawność (stale poprawiana), rekompensowana jest przez wielkość powierzchni, mniejsze koszty a do tego znacznie mniejsze jest uzależnienie od kierunku padania promieni światła (dzięki małej grubości warstwy).

Na razie opracowano już transparentną folię fotowoltaiczną, ideałem jest jednak sprey - po natryśnięciu go na szybę w oknie stawała by się ona przezroczystym panelem - na takie rozwiązanie jeszcze czekamy. 
Czyli o czym piszą w artykule - o zintegrowanym z budynkiem rozwiązaniu fotowoltaicznym ale wykonanym z pomocą paneli fotowoltaicznych (Building Integrated Organic Photovoltaic - BIOPV). przez to pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni producent ma prawo mówić o największym rozwiązaniu tego typu - na ten czas. 

Na poniższym filmie można obejrzeć instalację BIOPV jaką Belectric z firmą Heraeus zbudowały z użyciem organicznych ogniw fotowoltaicznych na niemieckim budynku w trakcie tegorocznej wystawy EXPO w Mediolanie.
https://youtu.be/mdnjgyMlHp0
Po co marnować ziemię pod farmy fotowoltaiczne, jeśli można wykorzystać ściany i okna budynków? Pomyślmy tylko ile jest miast na całym świecie, a w nich ile już i

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz