środa, 7 października 2015

ON-GRID a OFF-GRID (podstawy fotowoltaiki)

Stosunkowo proste pytanie czym się różnią instalacje (systemy) on-grid i off-grid u osób będących w temacie pewnie wywołuje uśmiech lub lekką irytację. W rzeczywistości jednak słysząc te pojęcia po raz pierwszy nie wiadomo do końca o co chodzi - a przyszli użytkownicy instalacji koniecznie chcą się dowiedzieć na czym polega różnica.

Wszystko przez nasze umiłowanie do stosowania nazw obcych. Jednym ze znaczeń słowa grid, jest sieć energetyczna. Przełączniki typu ON/OFF - włączony/wyłączony większość z nas akceptuje bez zbędnych pytań.

Stąd mamy po prostu system ON-GRID (instalację fotowoltaiczną) włączoną w sieć elektryczną (może raczej połączoną z siecią) oraz OFF-GRID - system odłączony od sieci elektrycznej, 

OFF-GRID - nazywany jest systemem wyspowym - co w powyższym kontekście czyni z niego faktycznie małą wysepkę wytwarzającą elektryczność poza pozostałą połączoną siecią. 

W zasadzie używane mogą być identyczne panele, cześć urządzeń ma nieco inne działanie, ale przyjmuje się że instalacja off-grid posiada dodatkowo akumulatory.

System podłączony do sieci wytwarza energię, którą zużywamy na bieżąco, ewentualne nadwyżki oddawane są do sieci, na czym potencjalnie można zarabiać. W przypadku kiedy nasz system nie wytwarza energii pobieramy ją bezpośrednio z sieci.

W systemie odłączonym od sieci, też zużywamy energię na bieżąco, jednak energia wytwarzana jest w trakcie dnia, a nasze zapotrzebowanie energetyczne najczęściej większe jest wieczorem. Dlatego energia (jej nadwyżka) gromadzona jest w akumulatorach. Zapas powinien być na tyle duży by wystarczył na kilka pochmurnych dni. Jeśli trafi się kilka kolejnych deszczowych dni, pozyskanej energii może być za mało - a w tym rozwiązaniu nie ma jak jej pozyskać z sieci.
Ale za to w odludnych miejscach poza siecią energetyczną można cieszyć się z "elektryczności".

Podsumowując:
system on-grid - jest stosunkowo prosty i składa się z: paneli fotowoltaicznych, inwertera (falownika zamieniającego prąd stały na zmienny o napięciu sieciowym 230 V), dwóch liczników - produkcji i zużycia prądu (ewentualnie jednego dwukierunkowego), odpowiedniego przyłączenia do sieci i zabezpieczeń. Wykorzystywany najczęściej gdy dom podłączony jest do sieci energetycznej. 

system off-grid - musi dodatkowo posiadać akumulatory. Prąd w nich zgromadzony poprzez inwerter zasili odbiorniki podłączone do obwodu. Rozwiązanie to jest całkowicie niezależne od dostawców energii (domy letniskowe, czy poza cywilizacją).  

Mam nadzieję, że ilustracja da się łatwo zapamiętać i skojarzyć z różnicą.
System fotowoltaiczny on-off grid
Uwagi:
Powyższe stwierdzenia są prawdziwe, w rzeczywistości system on-grid może być wyposażony w akumulatory (po co mam tanio oddawać energię którą wyprodukowałem, a potem drożej odkupować ją od "sieci". Mogę korzystać z samodzielnie zmagazynowanej energii. Oczywiście automatycznie podnosi to koszt rozwiązania.

Powyższy opis nie zawiera informacji o mikroinwerterach, ale na tym etapie ta informacja jest jeszcze na razie zbędna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz