poniedziałek, 29 lutego 2016

Orlen a OZE - mocne wejście


18.02.2015 PKN Orlen informował o PKN ORLEN pilotażowym montażu modułów fotowoltaicznych na jedenastu stacjach paliw w Polsce. 
"W panele fotowoltaiczne zostaną wyposażone stacje znajdujące się w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu, Bielsku-Białej, miejscowości Guzów przy trasie Sochaczew-Mszczonów, Krakówie i Katowicach" - dzięki czemu faza testów pozwoli na dodatkowo sprawdzić w fazie testów wydajność instalacji w różnych warunkach atmosferycznych.
Użyte mają być panele o mocy około 180 kWp i umieszczone na istniejących dachach i wiatach. Najfajniejsze jest dla mnie jednak to, że ilość pozyskanej energii (oraz oszczędności w emisji zanieczyszczeń) będą prezentowane na zainstalowanych w pawilonach sklepowych monitorach.



 Źródło: fot. ORLEN

To na razie faza badania opłacalności wpisująca się w globalny trend. PKN Orlen ma w zanadrzu jednak inny projekt  badawczo rozwojowy dotyczący alternatywnych źródeł pozyskania biokomponentów wyższej generacji.

Na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku powstaje stacja doświadczalna, w której będą hodowane glony z wykorzystaniem dwutlenku węgla oraz wód poprodukcyjnych z rafinerii.

Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i Uniwersytetem Szczecińskim. 


"Zakładamy, że osiągnięcie założonych w projekcie celów pozwoli w przyszłości na komercjalizację technologii i umożliwienie produkcji biopaliw z glonów w oparciu o potencjał techniczny rafinerii w Płocku, jak również implementację rozwiązania do instalacji przemysłowych generujących CO2 w Grupie Kapitałowej, co niewątpliwie przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla" - powiedział Robert Czekaj - Dyrektor Wykonawczy ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw.
"Do produkcji biopaliw można użyć olej pozyskany z glonów jak również wykorzystać pozostałość w znanych procesach termicznych i fermentacyjnych przetwarzania biomasy na cele biopaliwowe. Ich nieocenioną zaletą jest to, iż do swojego wzrostu potrzebują dużych ilości dwutlenku węgla, co można traktować jako dobry kierunek rozwojowy w zakresie zastosowania takiej technologii jako sposobu redukcji emisji tego gazu do atmosfery".

Glony miały być już zagospodarowywane na wybrzeżu, na razie słuch o tych projektach zaginął,
Tym bardziej wypada kibicować Orlenowi.

Źródło:




9 komentarzy:

  1. Orlen to ogromna firma, więc mogą sobie na takie testy pozwolić. Dobrze, że chociaż pokazują, że można czegoś takiego spróbować. Jestem jak najbardziej na tak ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy wpis. Nie miałem pojęcia, że Orlen robił coś takiego. Ciekawe czy teraz kiedy instalacje fotowoltaiczne są bardziej popularne wrócą z tematem? Niestety nie widziałem, żeby jakaś stacja wykorzystywała odnawialne źródła energii. Nigdzie nie spotkałem się z panelami na dachach :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Amazing article. Your blog helped me to improve myself in many ways thanks for sharing this kind of wonderful informative blogs in live. I have bookmarked more article from this website. Such a nice blog you are providing ! Kindly Visit Us Local Packers And Movers Bangalore

    Packers And Movers Belgaum
    Packers And Movers Hassan
    Packers and Movers Whitefield Bangalore
    Packers and Movers JP Nagar Bangalore
    Packers And Movers Mohali

    OdpowiedzUsuń
  4. I must say you had done a tremendous job,I appreciate all your efforts.Thanks alot for your writings......@ Packers and Movers Ahmedabad

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawy wpis. Jak na razie cisza w tym temacie

    OdpowiedzUsuń