Przy naszych drogach widoczne są w wielu miejscach, w zasadzie jednakowe ekrany akustyczne, których jedynym zadaniem jest tłumienie dźwięku.
W przedstawianych rozwiązaniach wykorzystujących w różnym stopniu panele fotowoltaiczne jako elementy autostrady (Panele fotowoltaiczne w roli dróg i autostrad? ; Fotowoltaiczna droga rowerowa - wersja Koreańska) istotne było wykorzystanie powierzchni istniejącej infrastruktury związanej z drogą w roli farmy fotowoltaicznej.
Wykorzystanie w tym celu ekranów akustycznych nie jest może rozwiązaniem nowym. Jednak według „optymistycznych” doniesień takie rozwiązanie właśnie testowane jest w pobliżu miasta Den Bosch w Holandii (na autostradzie A2).
Testy rozpoczęte 18 czerwca 2015 roku, mają potrwać rok. Główny cel to weryfikacja opłacalności i wykorzystania ekranów akustycznych, które wytwarzają dodatkowo energię elektryczną.
W połączeniu z wizualizacją oraz informacją, że 1 km ekranów ma umożliwiać zaspokojenie potrzeb energetycznych 50 gospodarstw domowych – wydaje się, iż jest to test na szeroką skalę.
W rzeczywistości jest to faktycznie test w prawdziwych warunkach, wykonywany w skali 1:1. Każdy z ekranów ma 5 metrów szerokości i 4,5 metra wysokości Tyle że ekrany są aż 2.
Badaniu podlegają panele wykonane w technologii LSC (luminescent solar concentrators – luminescencyjne słoneczne koncentratory).
Pomieniowane słoneczne „zbierane” z powierzchni ekranu kierowane jest do ramek w których znajdują się tradycyjne ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu panele LSC posiadają stosunkowo wysoka wydajność nawet przy dużym zachmurzenia. Dodatkowym atutem jest różnorodna kolorystyka paneli, co zwiększa atrakcyjność wizualną technologii.
Niestety brak konkretnych danych co do kosztów paneli. W zasadzie dostępny jest cytat wypowiedzi
Michaela Debije z Departamentu Inżynierii Chemicznej i Chemii:
„Dzięki wielu możliwym kolorom LSC są atrakcyjne, i można je zastosować w różnym otoczeniu. Ich produkcja jest tania, i można je barwić na dowolny kolor. Pracują nawet wtedy gdy niebo jest zachmurzone – te wszystkie cechy sprawiają że niosą ze sobą niezwykły potencjał.”Więcej na ten temat, łącznie z ładnymi wizualizacjami znaleźć można na poniższych stronach.
https://www.tue.nl/en/university/news-and-press/news/18-06-2015-start-praktijktest-energieopwekkende-geluidsschermen/
http://www.fastcoexist.co m/3048222/these-beautiful-translucent-barriers-quiet-traffic-and-generate-power-at-the-same-time
Osoby zainteresowane dokładniejszym opisem działania paneli LCS – odsyłam do artykułu:
http://materialyinzynierskie.pl/okna-kropkami-kwantowymi-panele-sloneczne/
Artykuł zawiera także przekierowanie do kolejnego, o firmie Oxford Photovoltaics która stworzyła kolorowe szkło – wykorzystywane do generowania energii elektrycznej z promieni słonecznych.
Czyli nie tylko ekrany akustyczne, nasze okna mogą być kolorowe i przy okazji mogą wytwarzać prąd.
http://materialyinzynierskie.pl/szyby-ktore-sa-generuja-prad/
A tu już „pojawiają” się informacje na temat kosztów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz