wtorek, 14 lipca 2015

Dwustronne panele fotowoltaiczne

Do niedawna koszt paneli dwustronnych uważany był za niewarty uwagi. Okazało się jednak że uzyski energii z tego typu paneli są zauważalne. Oznaczać to może wzrost zainteresowania rozwiązaniami tego typu.

Aktualnie włoska firma Griguol Impianti Elettrici realizuje Chile projekt o nazwie La Hormiga. Farma o mocy  o mocy 2,5 MWp składać się będzie z paneli dwustronnych firmy MegaCell. Według szacunkowych danych 9180 paneli fotowoltaicznych  o mocy 270 Wp, pozwoli na uzysk energii na poziomie 5,78 GWh rocznie.
Artykuły na temat tego typu rozwiązania wspominają o możliwości zwiększenia uzysku energetycznego od 0 - 50%. Uzysk zależny jest od ilości promieniowania słonecznego, które będzie docierało do tylnej powierzchni panelu.
Przyjęło się, że panele dwustronne to urządzenia do zastosowań specjalnych, czy zintegrowanych z budynkami.
W przypadku standardowo pochylonych paneli, szczególnie na tle powierzchni z wysokim współczynnikiem albedo, tylna powierzchnia panelu może generować dodatkowo do 30% energii.
Z takim rozwiązaniem mamy do czynienia w Chile. Farmy w tym rejonie mają świetne warunki nasłonecznienia, dodatkowy uzysk powinien mieścić się właśnie w górnych granicach prognoz.
Biorąc pod uwagę, że Chile to jeden z najbardziej obiecujących i szybko rozwijających się rynków OZE na świecie, można liczyć na to, iż rozwiązanie to stanie się bardziej popularne.
Osobną sprawą są panele dwustronne ustawione pionowo, pełniące rolę balustrad (Być może w panele dwustronne należało by połączyć z testowanymi ekranami akustycznymi produkującymi energię elektryczną.), czy zadaszeń budynków. W przypadku paneli dwustronnych ustawionych pionowo uzysk zwiększa się nawet o 50%. W takim ustawieniu większą ilość energii uzyskuje się z promieniowania odbitego, oraz oświetlania paneli w różnych porach dnia.

Poręcz wykonana z dwustronnych baterii słonecznych źródło: Gamma Solar

Budowana w Chile farma będzie na pewno większa od aktualnej japońskiej farmy z panelami dwustronnymi Hokuto Solar Plant (ok. 1 MWp).
Film o dwustronnych panelach udostępnia ich producent:
MegaCell - NEXT SOLAR GENERATION
https://youtu.be/-CzUr1_2iKw

Wyznacznikiem opłacalności instalacji tego typu rozwiązań jest współczynnik albedo. Poza Chile, w trakcie realizacji są projekty w Europie i Egipcie.

Jak widać sposoby na zwiększenie uzysku energetycznego z odnawialnych źródeł energii mogą być różne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz