http://zielonagora.gazeta.pl/zielonagora/1,35182,18217101,Ku_przyszlosci__UZ_pokazuje_elektryczny_bus_i_domy_laboratoria.html
Takie rozwiązania to w tej chwili najnowsze pomysły na domowe sieci inteligentne. Fajne jest to, że rozwiązanie takie jest testowane od kilku lat w Polsce (oddano do użytku, ale wcześniej tworzono).
W ramach polsko-niemieckiego projektu realizowanego przez uczelnie i magistraty z Zielonej Góry oraz Cottbus badane są „możliwości wykorzystania elektrycznej motoryzacji i domów energooszczędnych”. Naukowcy z uczelni w Zielonej Górze i Cottbus będą mogli dzięki nim opracować rozwiązania pozwalające na optymalizację wykorzystania samochodów elektrycznych i energooszczędnych systemów dla domów jednorodzinnych.
W obu miastach wybudowano terminale zasilane energią z OZE – w tym przypadku paneli fotowoltaicznych i minielektrowni wiatrowej. 17 osobowy bus kursuje pomiędzy Zieloną Górą i Cottbus. Dodatkowo w Parku Naukowo-Technologicznym zielonogórskiego uniwersytetu wybudowano dwa „jednakowe” domy jednorodzinne (jeden konstrukcji murowanej, a drugi drewnianej). Zainstalowano w nich m.in. wentylację mechaniczną, gruntowe wymienniki ciepła i instalacje fotowoltaiczne.
Najfajniejsza jest jednak możliwość samodzielnego „podglądania” parametrów stacji ładowania, busa i budynków poprzez stronę internetową http://zielona-energia.uz.zgora.pl.
Film opisujący krótko całe rozwiązanie znaleźć można w serwisie YouTube.
https://youtu.be/U2PxzUC_xGs
PS. Pamiętać trzeba, że BUS nie kursuje cały czas, jego parametry mogą być czasowo niedostępne. Terminale na ogół pokazują ilość wyprodukowanej energii oraz wilgotność, prędkość wiatru i nasłonecznienie.Źródło: Fotografia pochodzi z artykułu: Ku przyszłości. UZ pokazuje elektryczny bus i domy-laboratoria [GALERIA ZDJĘĆ]
Zapraszam także do samego artykułu oraz zamieszczonej tam galerii zdjęć.
Według artykułu, każdy kto wyrobi kartę może skorzystać z terminalu (potrzebny jeszcze elektryczny pojazd).
Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.
OdpowiedzUsuń