piątek, 5 czerwca 2015

Przenośne mini-elektrownie fotowoltaiczne nie tylko dla Bundeswehry

Projekt realizowany jako start-up zaowocował produktem, który jest od jakiegoś czasu kupowany i użytkowany w niemieckiej armii. Zawarta w kontenerze mini elektrownia fotowoltaiczna typu off-grid ma zastępować lub wspomagać generatory z silnikiem Diesla.
Źródło: http://multiconsolar.de/mullticontainer.html
Kontenery wyposażono w panele fotowoltaiczne producenta aleo solar (posiadają wydajność w granicach 18,%), pozwala to na uzyskanie z określonej powierzchni paneli większej wydajności. Panele fotowoltaiczne są montowane w kontenerach Multicon Solar, które pełnią rolę przenośnych elektrowni i generują ekologiczny prąd.
Poniżej filmy prezentujące kontener – mini elektrownię.
https://youtu.be/mAdPqhFQDcY

https://youtu.be/8lSNmLPeHpI
Kontenery Multicon są dostarczane w postaci gotowych systemów z zamontowanymi akumulatorami i systemem zarządzania energią. Montaż (wysunięcie i rozłożenie paneli) i demontaż zajmuje do godziny czasu. Kontener może dodatkowo chronić panele np., podczas burzy piaskowej, złej pogody itp..
W założeniach kontener „ma moc” rzędu 27 kWp i może przechować 150 kWh prądu. Możliwe jest jednak łączenie kontenerów w celu zaspokojenia zapotrzebowanie na prąd rzędu kilku megawatów np. na potrzeby szpitali, obozów dla uchodźców. Producent dostarcza już kilka wersji kontenerów, według jego danych koszt wytworzenia energii sięga 13 centów za kWh. Złożoną elektrownię można transportować na dwuosiowej ciężarówce. Kontenery były podobno testowane już w Afganistanie.

Nie tylko armia

Czyli jak to często bywa zaczęło się od potrzeb wojska, jednak niemiecka firma inwestycyjna Wasserturm Invest GmbH, na bazie projektu Multicon Solar z Duisburga, opracowała kontener wytwarzający energię ze słońca, który właśnie teraz – w czerwcu ma zostać zainstalowany w Mali, w wiosce Mourdiah.
Afryka inwestuje w energię, jednak do wielu miejsc na razie ona nie dociera. Mourdiah ma 5 tyś. Mieszkańców, szkoły i szpital, ale nie ma prądu. Bez prądu, marnuje się 60 % mleka uzyskiwanego z hodowli krów i kóz. Szacuje się, że w Mali jest około 600 takich wiosek.
Instalację w Mali sfinansowała społeczność z portali crowdfundingowych bettervest.de. 107 tys. euro zebrano zaledwie w ciągu 90 godzin.
W stolicy Mali, Bamako, zarejestrowana została firma Africa GreenTec SA, która będzie odpowiedzialna za instalację i obsługę kontenerów.
Niejako przy okazji dostarczonych zostanie 20 komputerów i laptopów dla miejscowych szkół, (zbiórka na portalu Labdoo.org, oraz lampy LED, - prezent od producenta).
Wygląda świetnie, troszkę się jednak bałem, iż mieszkańcy w jakiś sposób są wykorzystywani. Bo będą spłacać cały projekt.
Społeczności portali crowdfundingowych nie oddają kontenerów w prezencie, inwestują swoje pieniądze i zamierzają je odzyskać wraz z oprocentowaniem.
Jednak spłaty za energię i mini elektrownię są podobno niższe niż zużywana obecnie ropa do generatorów diesla.
Spłata dokona się w ciągu 7 lat, kontener przejdzie na własność wioski. Inwestorzy dostaną zaś 7-procentowy zwrot z inwestycji rocznie.
Na filmie widać, że możliwe jest dodanie także turbin wiatrowych. Akurat ten film dostępny jest także w polskiej wersji językowej.

https://youtu.be/X1DjGDiuV6w

http://www.africagreentec.com/
PS. Pomijam, czy to jest opłacalne i dla kogo. Ważne że w rejonie w którym jest problem z dostępem do energii elektrycznej, dość łatwo można rozwiązać problem. Ktoś za to musi zapłacić, skoro płaci to prawdopodobnie się opłaca. Cały czas liczę na to, że odnawialne źródła energii, czy też związane z nimi technologie będą tańsze lub coraz bardziej wydajne.

4 komentarze:

  1. Dobry artykuł. Bardzo ciekawy, jestem bardzo ciekawy czy takie "mini elektrownie" przyjmą się czy nie. Na pewno jest to oszczędność środowiska.

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie widać, ze cały czas technologia fotowoltaiczna fajnie się rozwija. Jak ja przeczytałem wpis https://wiecejnizdom.pl/jak-wyliczyc-oplacalnosc-instalacji-fotowoltaicznej/ to także na ten moment wiem już jak wyliczyć opłacalność takiej instalacji.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super wpis! Czekamy na więcej. A Ty chcesz mieć panele słoneczne u siebie? - MIST – nic dodać, nic ująć.

    OdpowiedzUsuń
  4. Teraz jeśli inwestować w panele to zdecydowanie najlepiej razem z magazynem energii. Jeśli zastanawiacie się czy to opłacalne to na https://fiberlink.pl/fotowoltaika/magazyn-energii/ sprawdźcie szczegóły takiego rozwiązania. Dzięki magazynowi można znacznie zwiększyć autokonsumpcję i dzięki temu skrócić czas inwestycji w fotowoltaikę.

    OdpowiedzUsuń