poniedziałek, 29 czerwca 2015

Masajki jako wykwalifikowane instalatorki modułów fotowoltaicznych

Wczoraj po raz kolejny oglądałem reportaż na temat biznesu związanego z montażem butelki dającej światło.  Dopasowana do otworu w dachu butelka napełniona wodą z wybielaczem staje się odpowiednikiem 50-watowej żarówki.
Pomysł rozpowszechniła fundacja MyShelter, która pomaga mieszkańcom slumsów w Manili na Filipinach ale idea przyjęła się w wielu miejscach na świecie. Instalator pomimo pobierania wynagrodzenia wszędzie witany był entuzjastycznie. Dodatkowo był cennym przedsiębiorcą, odbiorcą śmieci – czyli plastikowych butelek.
Reportaż był stosunkowo nowy. W trakcie mowa była o rozwiązaniu problemu, że żarówka świeci wyłącznie w trakcie dnia. W rozwiązaniu była mowa o panelu fotowoltaicznym i akumulatorze, niestety podnosi to oczywiście koszty. Więcej informacji na ten temat na stronie fundacji (Łącznie z instrukcją wykonania butelki).

LiterofLight
http://literoflight.org/

Wracając do Masajek

Fotowoltaika staje się niezwykle popularna właśnie wśród kobiet z tego plemienia. Zostały one przeszkolone w instalacji paneli fotowoltaicznych, zajmują się ich montażem i sprzedażą z zyskiem bliskim 3 dolarom.
To że pokrycie fragmentu Afryki – a dokładniej Sahary panelami fotowoltaicznymi miało by szansę zaspokoić potrzeby energetyczne ziemi, to dość często przytaczany fakt.
Dlaczego jednak fotowoltaika staje się popularna w położonych z dala od cywilizacji gospodarstwach?
Pod patronatem Green Energy Africa, od listopada 2014 r do dziś  w 2000 gospodarstw domowych, na dachach zostały zainstalowane panele.
Włączane wieczorem światło odstrasza drapieżnik, dzięki czemu zmniejszyły się straty bydła. Oczywiście palono ogniska, przez co trzeba było oddychać szkodliwym dymem. Co ważniejsze w niektórych regionach pokrycie ziemi drzewami to mniej niż 1%. O opał więc nie jest wcale łatwo. Okazuje się że właściwie już trudno miejsce z dala od cywilizacji. W różnych zakątkach w użyciu są telefony komórkowe. Jednak wyprawa o kilkadziesiąt kilometrów raz w tygodniu na targ, by je naładować, to nic miłego,
Niedoceniamy magii światła jakie „włączamy” co noc, użytkowanie urządzeń elektrycznych przychodzi nam bez trudu. A tam, proszę sobie wyobrazić jak magiczne musi być takie oświetlenie w takim otoczeniu. Ubocznym efektem jest możliwość funkcjonowania kobiet. –przedsiębiorców.
Całość to kolejny dowód, że nawet w takiej sytuacji jest to technologia bardziej ekologiczna i tańsza niż dostępne alternatywy.

Masajka instalująca panel fotowoltaiczny.
Źródło: http://voicesofafrica.co.za/maasai-women-lead-solar-revolution/
PS. W naszych sklepach internetowych można znaleźć butelki w dowolnych kolorach zintegrowane z panelem fotowoltaicznym i akumulatorem, to jednak komercyjne rozwiązanie dekoracyjne, które nie ma nic wspólnego z przytaczanym projektem.

3 komentarze:

  1. Panele słoneczne znajdą swoje zastosowanie wszędzie, wśród miejsc położonych zdają od cywilizacji, jak i również tych w centrach. Osobiście u mnie Montaż paneli słonecznych Wrocław był można to ująć nawet pod miastem. Lecz dalej jest to centrum i bardzo jest to przydatne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mega publikacja, bardzo pomocna. Najwyższą jakość usług i sprzętu fotowoltaicznego? Polecam MIST.

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękne miejsce, inna społeczność.

    OdpowiedzUsuń