Z mojego punktu widzenia możliwość monitorowania informacji na temat bieżącego działania urządzeń z branży OZE może mieć sporo walorów edukacyjnych.
Czasami tworząc własną mini farmę fotowoltaiczną, użytkownik otrzymuje niejako w pakiecie możliwość bieżącego monitorowania jej wyników (parametrów pracy instalacji).
W rozwiązaniach pracowni, laboratoriów OZE, w chwili w której wychodzi się z modeli urządzeń a używa rzeczywistych instalacji rozwiązanie takie pozwala na gromadzenie i analizowanie wyników w dłuższym okresie czasu. Niestety wiąże się to z kosztami.
Jakąś alternatywą jest możliwość monitorowania wybranych instalacji, które mogą być w wybranych lokalizacjach geograficznych.
W przypadku instalacji fotowoltaicznej z optymizerami mocy i inwerterami SolarEdge umożliwiającymi śledzenie MPP (punktu mocy maksymalnej) niezależnie dla każdego modułu, mamy do czynienia z dodatkowym smaczkiem związanym z mniej znanym rozwiązaniem.
Według znanych opinii, rozwiązanie w którym każdy moduł „pracuje” niezależnie zapewnia większy uzysk energetyczny (czyli oznacza większe zyski).
Pierwszą w Polsce mikroinstalacja fotowoltaiczna z inwerterem i optymizerami mocy SolarEdge zbudowała w kwietniu 2013 w Skawinie firma Soleo.
Aby zobaczyć możliwości monitoringu tej instalacji należy przejść pod adres: https://monitoring.solaredge.com/solaredge-web/public?name=1st%20SolarEdge%20in%20Poland%20SOLEOPV.PL#/dashboard
Jeśli zrobisz to w ciągu dnia, zweryfikować można bieżącą moc mikroinstalacji, w pozostałych porach sprawdzić można ilości energii jakie zostały do tej pory wyprodukowane.
Klikając ikonę Layout, wyświetlić można informacje o rozmieszczeniu paneli, oraz uzyskiwanych przez nie parametrach. Przewijając dane widać, że panele „pracują” nierówno (oznaczone jaśniejszym kolorem mają wyższy uzysk energii).
Klikając panel, lub inwerter wyświetlamy szczegółowe informacje o urządzeniu.
Brakuje kamery z podglądem na rzeczywisty układ. W niezależnych źródłach mówiących, iż instalacja generuje większe uzyski energii niż odpowiedniki innych rozwiązań, mówi się o zacienianiu paneli przez sąsiednie obiekty. Fajnie było by porównać widok z kamer z cieniem i powyższym uzyskiem z paneli.
Poniżej kilka zrzutów ze strony przedstawiającej instalację.
Na koniec zagadka z widoku tygodniowego.
Powiedz kiedy był piękny słoneczny i prawie bezchmurny dzień :-)
Inne miejsca z możliwością monitorowania urządzeń przez stronę WWW.
Solar impuls – parametry lotu (strona działa cały czas, parametry do śledzenia tylko w trakcie etapów lotu),
...
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis. Warto było tutaj zajrzeć
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisane ! Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł. Wszystko dokładnie opisane
OdpowiedzUsuńPodoba mi się bardzo Twój styl pisania
OdpowiedzUsuńPodoba mi się szczegółowość tego wpisu.
OdpowiedzUsuń