środa, 23 września 2015

Dwustronne panele fotowoltaiczne - raz jeszcze.

Dwustronne panele fotowoltaiczne już zdążyłem opisać.
Tym razem informacje na ten temat publikuje portal  gramwzielone.pl (http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/18213/dwustronny-modul-pv-od-solar-world-25-wiekszy-uzysk-energii)

Dwustronny moduł PV od Solar World. „25% większy uzysk energii”
(http://www.solarworld.de/en/group/press/press-releases/press-release/single-press-releases/article/solarworld-will-debut-72-cell-bifacial-solar-panel-at-solar-power-international/)
Niemiecki SolarWorld zaprezentował w trakcie targów Solar Power International (w Kalifornii) nowy, monokrystaliczny moduł fotowoltaiczny zbudowany z 72 ogniw. Gererujący energię elektryczną z obu stron panela.
Widać jednak ten dodatkowy uzysk energetyczny warty jest zachodu. Chodzi o dodatkowy uzysk 20-30% energii. Stąd też nowe dwustronne, monokrystaliczny moduły zzamiast 330 W uzyskają moc 410 W - zajmując tyle samo miejsca. Miejsce musi byc odpowiedni przygotowane, tak by podłoże odbijało jak najwięcej światła. SolarWorld jest właścicielem rekordu sprawności ogniwa fotowoltaicznego PERC (21,7%).
Siedziba główna Solar World w Bonn, Niemcy
Siedziba główna Solar World w Niemczech
Źródło: Wolkenkratzer; https://en.wikipedia.org/wiki/SolarWorld#/media/File:Bonn_-_Auerm%C3%BChle,_Solarworld_001.JPG
Technologia dwustronnych modułów fotowoltaicznych jest nowym kierunkiem w rozwoju modułów fotowoltaicznych przez producentów szukających nowych sposobów na zwiększenie wydajności i uzysków energii. Taką możliwość daje generowanie energii nie tylko przez przednią stronę modułów, ale także przez tylną – dzięki wykorzystaniu światła odbitego (tzw. efekt albedo). Czym jaśniejsza jest powierzchnia, na której umieszczono panele fotowoltaiczne, tym więcej dodatkowej energii może produkować dwustronny moduł. Producenci modułów fotowoltaicznych w tej technologii podają, że mogą one generować nawet o 30% więcej energii niż moduły jednostronne.

SolarWorld podaje, że jego nowy dwustronny moduł jest przeznaczony zwłaszcza do montażu na powierzchniach komercyjnych - na halach czy centrach handlowych, które posiadają jasne powierzchnie dachowe, co ma dodatkowo zwiększyć uzyski energii.
SolarWorld wraz z producentem mikroinwerterów Enphase prezentował także moduł fotowoltaiczny wytwarzający na wyjściu prąd zmienny. O ile dustronne moduły mogą zawitać do nas, to nowe moduły AC ze zintegrowanymi mikroinwerterami przeznaczone są raczej na rynek amerykański.

PS. Co współnego ma SolarWorld i Watykan? (http://www.solarworld.de/fileadmin/downloads_new/konzern/themenkarten/themenkarte_vatikan_pl.pdf)

2 komentarze: