Akurat na portalu gramwzielone.pl jest artykuł o australijskich naukowcach, którzy opracowali tanią metodę nanoszenia na folię organicznych ogniw fotowoltaicznych.
Zastosowania to elastyczna folia pokrywająca laptopy, czy tablety dzięki czemu będą doładowywane. Folię można także naklejać na okna budynków.
Wygląda to na nowość, jednak w samym artykule jest informacja że konsorcjum Victorian Organic Solar Cell Consortium prowadzi prace nad wydrukiem ogniw już od 7 lat. Że już są prawie na etapie komercjalizacji, technologia jest stosunkowo tania, muszą "jedynie" poprawić sprawność na razie 10 krotonie niższą niż w tradycyjnych ogniwach.
Generalnie informacje te są w zasadzie z zeszłego roku mimo to zainteresowały mnie ze względu na to, że umożliwia drukowanie ogniw na foli o rozmiarze A3 za pomocą drukarek 3D.
Źródło: CSIRO; Dr Scott Watkins przedstawiający arkusz elastycznych ogniw fotowoltaicznych
Ciekawostka wpisująca się w trend związany z rozwojem technologii i spadkami cen.Film przedstawiający tą technologie pochodzi z 2013 roku,
https://youtu.be/9mDzb_mNtmk.
Więcej informacji:http://www.energy.unimelb.edu.au/victorian-organic-solar-cell-consortium-vicosc
http://www.csiro.au/
PS. Polska także się rozwija.
W Jabłonnie otwarto największe i najnowocześniejsze centrum badawcze OZE w Polsce, ponieważ w mikroskopijnym stopniu miałem udział w dostawie jednego z urządzeń dla centrum pozwolę sobie na jego reklamę.
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,406511,jablonna-pan-otworzyla-centrum-badawcze-ktore-zajmie-sie-energetyka.html
http://forsal.pl/galerie/894748,lista-zdjec,1,w-jablonnie-otwarto-najwieksze-i-najnowoczesniejsze-centrum-badawcze-oze-w-polsce-zdjecia.html
Ciekawy artykuł
OdpowiedzUsuńprzydatny wpis!
OdpowiedzUsuń