sobota, 30 stycznia 2016

Rosyjskie drony sterowane myślami i nie tylko

"Rosyjscy naukowcy opracowali drona sterowanego myślami. Za kilka lat może być wykorzystywany przez rosyjskich żołnierzy, którzy bez konieczności używania dodatkowych kontrolerów będą mogli kontrolować małe bojowe drony."
Artykuł o takiej treści znalazłem na Onecie (Dron sterowany myślami). Wyglada na razie dość nieporadnie, jednak od lat konstruowane są np. protezy sterowane umysłem, a tu wyraźnie mowa za kilka lat.

Zresztą nie tylko ja pewnie miałem kontak z zajęciami typu Biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne – dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej („feedback”) o zmianach jego stanu fizjologicznego monitorowane np. pomiarowy system komputerowy.
"Jest to także metoda terapii, polegająca na podawaniu pacjentowi sygnałów zwrotnych o zmianach stanu fizjologicznego jego organizmu, dzięki czemu może on nauczyć się świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane świadomie, np. fale mózgowe, opór elektryczny skóry (GSR), napięcie mięśni itp."
Nie tylko dzieci uczęszczają na takie zajęcia, często chodzą na nie także sportowcy.
W przypadku dzieci, odpowiedni stan umysłu pozwalał na faktyczne sterowanie obiektami w rostych grach. 
Nowy postrach mórz: podwodne drony!
Jak już pisałem termin drony nie dotyczy wyłącznie "statków powietrznych". We wskazanym artykule jest sporo przykładów stosowania dronów"buszujących" w morzu (w przypadku Chin, to równolegle powstaje armia latających dronów.
Co do latających dronów, kilka dni temu widziałem informację, o wdrożeniu w USA programów użycia rojów "tanich" dronów.
Opis systmu tego typu publikowany był już w zeszłym roku. System LOCUST  (na stronie film z prezentacją) składa się z wyrzutni, wystrzeliwującej w powietrze w krótkich odstępach proste drony, do 30 w jednej serii. Mają one dwa zadania, zwiad i przeprowadzanie ataków. Równolegle testowanych jest wiele podobnych (funkcjonalnie) rozwiązań. Widać jednak, że coraz bliżej do wojen dronów. A same drony uzyskiwać będą coraz większą autonomię.


Co do marynarki amerykańskiej, nastawienie USA do ekologii i odnawialnych źródeł energii widać na przykładzie stosowania biopaliw do okrętów - nawet kosztem wyższych cen niż tradycyjnych 


Więc podsumowując z jednej strony zdalne sterowanie myślami, z drugiej sztuczna inteligencja.

Jednak do scen jak z filmu IRONMAN (ponżej kadry z filmu) to nam jeszcze daleko.
Kadr z filmu IRONMAN
Chociaż akrat model dla US Navy to chyba akurat ten:
Kadr z filmu IRONMAN

2 komentarze:

  1. Fascynujący wpis. Podoba mi się.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niesamowite do czego rozwój technologiczny i sztuczna inteligencja może doporowadzić

    OdpowiedzUsuń