czwartek, 26 listopada 2015

Fotowoltaiczny carport – co to?

Pod tą nazwą kryje się parking zadaszony panelami fotowoltaicznymi (w zasadzie to coś co nazywa się wiatami, struktura bez ścian, najczęściej dach na wspornikach, chociaż są warianty z jedną lub dwiema ścianami). 
Dość często mówi się, że farmy fotowoltaiczne zabierają połacie ziemi, które można było by uprawiać. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie parkingów. U nas przy większych sklepach dostępne są spore parkingi. Przerabiając je na carporty można by tą samą przestrzeń wykorzystać po raz kolejny.
Auto nie stałoby na słońcu, nie byłoby narażane na opady atmosferyczne (deszcz to nie problem ale grad?). 
Energia posłużyłaby do zasilenia sklepu a nadmiar można by odsprzedać. 
Największy carport na świecie znajduje się w Dhahran w Arabii Saudyjskiej. 4500 miejsc parkingowych utworzonych w 2011 roku, pokrytych cienkowarstwowymi panelami CIS japońskiej firmy Solar Frontier dysponują łączną mocą 10,5 MW. 
Solar World
Źródło: SolarWorld
Rekord ten planują pobić Chiny. W mieście Ningbo panele fotowoltaiczne zamontowane zostaną na parkingu samochodowym, zakładów Volkswagena. Pod zadaszeniem planowanych jest 20 tysięcy miejsc parkingowych.

W Polsce inwestycje tego typu także stają się popularne.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sanoku chce zbudować na swoich parkingach 80 fotowoltaicznych car portów, które będą stanowić zadaszenie dla 160 miejsc parkingowych.
Planowana powierzchnia to „tylko” 1680 m2 (planowany roczny uzysk energii to 360 MWh energii elektrycznej).
Na stronie:
zobaczyć można wizualizację. 

Nieco mniejszą instalację (40 car portów na których umieszczono panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 170 kW) tego typu zbudowano na terenie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.
Wizualizacja tutaj:
Ostatnio także stworzono w centrum PAN w Jabłonnie system paneli fotowoltaicznych na wiatach parkingowych o łącznej mocy 144 kWp. Centrum posiada wszystkie typowe instalacje fotowoltaiczne z trakerami czy nawet typu BIPV (Building Integrated Photovoltaics). Nie do końca jednak jestem pewien, iż stwierdzenie o ich car porcie „To największa tego typu instalacja w Polsce” jest prawdziwe.

Koncepcje na parkowanie w przyszłości można zobaczyć tu:
Parking solarny jest jedną z alternatyw. 


3 komentarze:

  1. Bardzo dobry pomysł na wykorzystanie paneli nie tylko do produkcji prądu. Ważne, że parkowanie pod takim zadaszeniem jest bezpieczne dla aut, szczególnie jeśli taki parking jest postawiony w miejscu użyteczności publicznej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobry pomysł na daszek nad auto

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo podobała mi się ta odmiana garażu samochodowego

    OdpowiedzUsuń